Jesteś tutaj: abcdom-lodz.pl > Kuchnia > Czym się kierować podczas doboru sprzętu AGD

Lakierowane podłogi vs. podłogi olejowane

Dobór podłogi do mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w kwestii wyposażenia wnętrz. Taka podłoga bowiem musi spełniać szereg różnego rodzaju cech, które wymagane są od jej przeznaczenia. Nie tylko musi być funkcjonalna i wygodna. Powinna również spełniać podstawowe wartości wizualne, oraz chyba przede wszystkim odznaczać się określoną wytrzymałością, oraz odpornością na różnego rodzaju mechaniczne bodźce z zewnątrz. Do wyboru mamy z reguły podłogi olejowane i podłogi lakierowane. Czym się one w zasadzie różnią, oraz jakie mają wady i zalety?

Olejowanie jest jedną z najstarszych metod stosowanych do konserwacji podłogi. Jest to również jedna z metod najprostszych. Dzięki olejowi nakładanemu na takie deski, nasza podłoga przede wszystkim świetnie się prezentuje i jest ozdobą samą w sobie. Takie wykończenie pogłębia kolor drewna, nadaje mu specyficzny połysk i przede wszystkim podkreśla jego naturalne piękno. Do tego dochodzi fakt, że olejowana podłoga starzeje się w sposób naturalny i nabiera tym samym eleganckiej szlachetności starego drewna. Jednak taka podłoga nie jest wcale bez wad. Podstawową wadą są wymagania względem dbałości i pielęgnacji takiej podłogi. Jest ona utrudniona i wymaga sporo zaangażowania ze strony właściciela.

Jeśli chodzi o podłogi lakierowane, to są one przede wszystkim bardziej odporne na zabrudzenia, uszkodzenia różnego rodzaju oraz zarysowaniami. Lakiery chronią drewno bardzo skutecznie podkreślając jego usłojenie, dzięki czemu uzyskujemy bardzo specyficzne walory artystyczne i estetyczne jeśli chodzi o taką podłogę. Natomiast w kwestii dbania o lakierowane drewno, to wystarczy je przecierać specjalnie przygotowanym do tego płynem do drewna, który spisze się świetnie przywracając naszej podłodze wyjątkowy blask.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.